Przegląd nowości

Artur Jaroń – operowo, operetkowo i klasycznie

Opublikowano: piątek, 29, czerwiec 2018 12:49

Rozmowa z Arturem Jaroniem, dyrektorem XXIV Międzynarodowego Festiwalu im. Krystyny Jamroz w Busku-Zdroju, w dniach 30.06-7.07. 2018 

 

Artur Jaron 55-59a

 

Jaki koncert zainauguruje festiwal?

 

– Tradycji stanie się zadość, bo będzie to gala operowa zatytułowana „Najpiękniejsza jest muzyka polska”, przygotowana przez Adama Czopka, który będzie koncert prowadził. W pierwszej części usłyszymy muzykę operową a w drugiej – mniej znaną ale piękną – muzykę operetkową.


Wystąpi wielu młodych wykonawców, a wśród nich busczanin Jan Żądło, który kilkanaście lat temu jako dziecko towarzyszył rodzicom na koncertach, a dziś jest jednym z czołowych polskich barytonów, oraz artyści związani z regionem świętokrzyskim: Magdalena Idzik i Dominik Sutowicz.

 

Magdalena Idzik 242-605

 

Towarzyszyć im będzie Polska Orkiestra Sinfonia Juventus pod batutą zaprzyjaźnionego od lat z festiwalem Mirosława Jacka Błaszczyka. A choć będzie to oficjalna inauguracja, to kilka godzin wcześniej, w Parku Zdrojowym, zaprezentują się uczestnicy V Ogólnopolskiego Przeglądu Chórów Akademickich „Święty Krzyż 2018”. 


Który koncert chciałby Pan szczególnie polecić melomanom?

 

Dominik Sutowicz 523-30

 

– Program festiwalu jest różnorodny. Myślę, że każdy miłośnik muzyki znajdzie w nim coś dla siebie. Ja na pewno chętnie posłucham dwojga wspaniałych artystów: Rafała Blechacza, zwycięzcy XV Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie i Bomsori Kim, laureatki II nagrody na XV Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu. Oboje wystąpią w Busku-Zdroju z programem przygotowywanym na płytę dla Deutsche Grammophon. Będzie to recital nadzwyczajny, złożony z muzyki kameralnej.


Z drugim, nadzwyczajnym recitalem, wystąpi Szymon Nehring, finalista ostatniego konkursu chopinowskiego, co było tylko preludium do jego bezapelacyjnego sukcesu – wygrania w porywającym stylu prestiżowego konkursu pianistycznego im. Artura Rubinsteina w Tel Avivie. Tu chciałbym dodać, że Szymon, jeszcze jako uczeń szkoły średniej, był laureatem Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Maurycego Moszkowskiego Per aspera ad astra”, organizowanego przez Państwową Szkołę Muzyczną II stopnia w Kielcach. W Busku zagra m.in. kompozycje Brahmsa i Szymanowskiego.

 

Blechacz Rafa  658-392

 

Od kilku lat na festiwalu pojawia się widowisko adresowane do dzieci…

 

– W tym roku będzie to „Alicja w krainie czarów” w wykonaniu artystów Kieleckiego Teatru Tańca. Miłośnicy stylizowanego folkloru na pewno wybiorą się na program „Znasz-li ten kraj” Zespołu Pieśni i Tańca Śląsk im. Stanisława Hadyny, a miłośnicy nieco lżejszej muzy – na koncert Andrzeja Piasecznego, z którym wreszcie po kilku latach udało się ustalić dogodny termin występu. Wszystkie koncerty, o których mówiłem, odbędą się w Buskim Samorządowym Centrum Kultury. Ciekawie zapowiada się też koncert w kościele św. Brata Alberta w Busku-Zdroju zatytułowany „Polska muzyka sakralna”, w którym usłyszymy pieśni od „Bogurodzicy” do kompozycji Krzysztofa Pendereckiego, w wykonaniu Chóru Filharmonii Śląskiej pod batutą Violetty Bieleckiej. Chciałbym też zarekomendować recital wielkiej gwiazdy Joanny Woś, której będę towarzyszył na fortepianie. Z koncertem zaprezentowanym w Busku-Zdroju wybieramy się na festiwal do Francji.


Zgodnie z tradycją koncerty festiwalowe będą się odbywać nie tylko w Busku…

 

– Od wielu lat festiwalowi artyści występują w gościnnej gminie Ożarów. Najpierw były to tylko koncerty w kościele św. Wojciecha w Glinianach. W tym roku wystąpi tam Świętokrzyski Kwintet Blaszany z bardzo ciekawym repertuarem od baroku do muzyki współczesnej, a solistą będzie m.in. znany już dobrze na ziemi ożarowskiej tenor Adam Zdunikowski. Od dwóch lat koncerty odbywają się też samym Ożarowie, w Sanktuarium Matki Bożej Różańcowej Królowej Rodzin, gdzie jest unikatowa akustyka.

 

Szymon Nehring

 

Będziemy tam gościć Litewską Orkiestrę Kameralną z Wilna oraz Bomsori Kim, która zagra młodzieńczy, mniej znany koncert skrzypcowy Feliksa Mendelssohna i kielecką klawesynistkę Katarzynę Srokę. Kolejny koncert w gminie Ożarów zatytułowany „Perły światowego baroku” odbędzie się w kościele Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Szańcu z udziałem m.in. angielskiej śpiewaczki Philippy Hyde i pochodzącej z Buska śpiewaczki Klaudii Dudy oraz Krzysztofa Sokołowskiego, który zagra na violi da gamba, a towarzyszyć im będzie zespół muzyki dawnej Masovia Consort. Chciałbym podkreślić, że samorząd gminy i miasta Ożarów bardzo dba o kulturę a burmistrz Marcin Majcher nie opuścił dotąd żadnego koncertu. W pińczowskiej synagodze zaplanowaliśmy wieczór muzyki klezmerskiej, w wykonaniu zespołu Klezmafour. 

 

A czego będą mogli posłuchać mieszkańcy i kuracjusze w Solcu-Zdroju, i Wiślicy?

 

– W hali sportowej w Solcu-Zdroju odbędą się dwa koncerty: „W krainie operetki” z udziałem Pawła Skałuby (tenor) i Iwony Sochy (sopran) z towarzyszeniem Strauss Ensemble oraz „Cztery pory roku”, w którym wystąpią: skrzypaczka Augusta Jusionyte i klawesynistka Katarzyna Sroka z towarzyszeniem Lithuania Chamber Orchestra.


Z okazji przyznania Wiślicy ponownie praw miejskich, jeszcze przed ostateczną decyzją w tej sprawie, zamówiliśmy z dyrektorem Filharmonii Świętokrzyskiej, Jackiem Rogalą, okolicznościowy utwór u młodego kompozytora Jakuba Sarwasa. 

 

Joanna Wos

 

W Bazylice Kolegiackiej Narodzenia Najświętszej Marii Panny odbędzie się prawykonanie jego Orare-Torium. Jest to dzieło zawierające elementy muzyki klasycznej i elektronicznej. Wykonawcą elektroniki na żywo będzie sam kompozytor, jako solistka wystąpi Gabriela Gołaszewska a towarzyszyć im będzie orkiestra symfoniczna Filharmonii Świętokrzyskiej i Chór Kameralny Fermata. Całość poprowadzi Jacek Rogala, który również dyrygować będzie koncertem z okazji dwudziestolecia województwa świętokrzyskiego z udziałem Moniki Gruszczyńskiej (sopran).


Kto w tym roku odsłoni swoje Słoneczko w Alei Gwiazd?

 

– Eugene Indjic, amerykański artysta pochodzenia serbsko-rosyjskiego, laureat IV nagrody w Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina w Warszawie w 1970 roku, zaprzyjaźniony z buskim festiwalem od lat. W BSCK wystąpi z recitalem chopinowskim w koncercie z okazji stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości.

 

Indjic Eugene 945-96

 

W trakcie festiwalu odbędzie się także IV ogólnopolski Konkurs Wokalny im. Krystyny Jamroz dla studentów i absolwentów akademii muzycznych.

 

– Pierwszy etap odbędzie się w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych im. Ludomira Różyckiego w Kielcach, drugi i trzeci – w Busku-Zdroju, a koncert laureatów – w sali koncertowej sanatorium Marconi. W tym roku w kościele Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny wystąpią laureaci ubiegłorocznego konkursu: Ewelina Wiśniecka, Joanna Wójcik, Sławomir Naborczyk, Wonhyeok Choi z Korei Południowej i Michał Zielonka, tegoroczny absolwent ZPSM w Kielcach, wychowanek Romy Owsińskiej, która będzie gwiazdą tego wieczoru. Festiwal tradycyjnie zakończy gala operowo-operetkowa z udziałem czworga solistów z Ukrainy oraz Grażyny Brodzińskiej i Witolda Matulki, z towarzyszeniem orkiestry symfonicznej Filharmonii Podkarpackiej pod dyrekcją Myrona Jusypowicza. Koncert będzie transmitowany na stronach internetowych „Echa Dnia”. Przez kilkanaście lat koncerty finałowe prowadził Bogusław Kaczyński, honorowy obywatel Buska-Zdroju, niedościgniony mistrz słowa polskiego, dlatego w przyszłym roku, z okazji 25-lecia festiwalu, planujemy poświęcić koncert jego pamięci i zaprosić do udziału artystów, z którymi pracował. Chciałbym również podkreślić, że żywymi strażnikami pamięci o wielkiej artystce, Krystynie Jamroz, która jest patronką naszego festiwalu, jest jej mąż Sergiusz Mikulicz i córka Krystyna Kuźniak. 

 

Dziękuję za rozmowę. 

                                                                          Lidia Zawistowska