Przegląd nowości

Od „Carmen” do „Carmen”

Opublikowano: czwartek, 25, czerwiec 2015 18:34

 Z Arturem Jaroniem, dyrektorem XXI Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego im. Krystyny Jamroz w Busku-Zdroju rozmawia Lidia Zawistowska

Artur Jaron 55-59

W ubiegłym roku świętowaliśmy dwudziestolecie festiwalu więc program był bogaty. W tym roku będzie skromniej...

– Ale to nie znaczy, że mniej interesująco. W tym roku postawiliśmy na młodzież. W koncercie poprzedzającym inaugurację w Parku Zdrojowym zadebiutują uczniowie Państwowego Zespołu Szkół Muzycznych im. Ludomira Różyckiego w Kielcach i Konserwatorium w Koszycach na Słowacji. Będzie to koncert kończący nasz wspólny, trzyletni projekt „Tradycja, przyszłość – niech połączy nas muzyka”. Młodym artystom, wśród których znajdzie się m.in. kielczanin Jan Bieniasz, świeżo upieczony laureat I nagrody VI Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Maurycego Moszkowskiego w Kielcach (zagra „Fantazję na tematy Gershwina” Konstantego Wileńskiego), towarzyszyć będzie szkolna orkiestra symfoniczna pod dyrekcją Bartolomeo Buraša.


W koncercie inauguracyjnym wystąpi dobrze znany buskiej publiczności skrzypek Vadim Brodski i sam dyrektor Artur Jaroń.

– A przed koncertem w foyer Buskiego Samorządowego Centrum Kultury otworzymy wystawę przygotowaną przez artystę fotografika Juliusza Multarzyńskiego, poświęconą wielkiej, polskiej śpiewaczce Marcelli Sembrich-Kochańskiej.

Tadeusz Wojciechowski 336-494

Sam koncert zapowiada się interesująco, bo w programie znajdzie się Fantazja na temat „Carmen” Pablo Sarasatego, Introdukcja i Rondo Capricioso oraz Koncert fortepianowy Camille’a Saint-Saënsa, a także  „Kaprys włoski” Piotra Czajkowskiego i „Kaprys hiszpański” Mikołaja Rimskiego-Korsakowa. Solistom towarzyszyć będzie Sinfonia Juventus pod batutą Tadeusza Wojciechowskiego.


Jak zwykle, od kilkunastu lat, koncerty odbywać się będą nie tylko w Busku ale też w ościennych gminach.

– W kościele św. Wojciecha w Glinianach wystąpią: skrzypek Konstanty Andrzej Kulka, pianista Pierluigi Camicia, śpiewaczka Angelica Girardi i klarnecista Julisz Klein, a w programie – stosownie do miejsca – zaprezentowana zostanie muzyka romantyczna i sakralna. Kościółek jest wprawdzie niewielki ale koncerty w nim cieszą się ogromną popularnością i dobrze służą promocji festiwalu na obrzeżach województwa świętokrzyskiego, a – trzeba to podkreślić – władze gminy partycypują w kosztach koncertów, a Cementowania Ożarów od lat jest naszym sponsorem.

Walewska 686-84

Cieszymy się, że festiwal rozwija się pod dobrymi skrzydłami burmistrza Buska Waldemara Sikory, że miasto i gmina przejęły od nas marketingowy wizerunek festiwalu, a marka jest taka, że ministerstwo patrzy na nas coraz cieplej i może dożyjemy czasu, że podpiszemy z ministrem kilkuletni kontrakt, co pozwoli nam zaplanować znaczące wydarzenia artystyczne. Cieszy nas, że samorządy i firmy związane z Buskiem w miarę swoich możliwości nas wspierają, a Polskie Składy Budowlane od lat są mecenasem festiwalu.


Na festiwalu nie zabraknie także nieco lżejszej muzyki...

– W cyklu „Gwiazdy polskiej estrady” wystąpi Ewa Bem z zespołem. Specjalnie dla dzieci wystawiona zostanie baśń muzyczna „Historia małego Krawczyka” w wykonaniu artystów Filharmonii Świętokrzyskiej. A na popołudniowych koncertach promenadowych w Parku Zdrojowym grać będzie Salonowa Orkiestra Zdrojowa i Orkiestra Dęta BSCK.

Vadim Brodski 848-760

W cyklu koncertów „Estrada młodych” wystąpią studenci klasy skrzypiec Marcina Baranowskiego i studenci klasy wiolonczeli Tomasza Strahla oraz  laureaci tegorocznego Konkursu im. Moszkowskiego: Joanna Goranko, Jan Bienisz i Piotr Woźniak. Myślę, że melomanom przypadnie do gustu zespół wokalny „Audiofeels” z Poznania, wykonujący muzykę w stylu vocal play, w którym głos wykorzystywany jest nie tylko do śpiewu, ale także do imitacji instrumentów muzycznych takich jak perkusja, gitara basowa czy instrumenty klawiszowe. A w synagodze w Pińczowie będzie można posłuchać  Katarzyny Groniec.


Będzie też operetka...

– Gliwicki Teatr Muzyczny wystawi „Księżniczkę czardasza” Emmericha Kálmána, a „Gala operetkowa” z udziałem artystów związanych z Buskiem: Romy Owsińskiej, Klaudii Dudy, Jakuba Oczkowskiego oraz gościnnie Łukasza Gaja z towarzyszeniem zespołu Strauss Ensemble odbędzie się w... kościele św. Mikołaja w Solcu-Zdroju, bo zmieści się w nim więcej publiczności niż w sali koncertowej w tamtejszym sanatorium.

Urszula Kryger 835-156

Jednym z najważniejszych festiwalowych koncertów będzie z pewnością „Stabat Mater” Gioacchino Rossiniego.

– Na to jedno z najpiękniejszych dzieł w literaturze muzycznej w wykonaniu znakomitych śpiewaków: Joanny Freszel, Urszuli Kryger, Adama Zdunikowskiego i Roberta Gierlacha oraz Chóru Filharmonii Śląskiej i Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Świętokrzyskiej pod batutą Jacka Rogali, zapraszamy do kościoła św. Brata Alberta w Busku.


W programie festiwalu jest też wieczór arii operowych z udziałem dwóch Małgorzat: Walewskiej – mezzosopran i Zalewskiej – harfa oraz koncert polskich kontratenorów: Jakuba Józefa Orlińskiego i Kacpra Szelążka, organisty Romana Peruckiego, trębacza Janusza Szadowiaka i zespołu muzyki dawnej „Gradus ad parnassum”. Wydarzeniem będzie koncert muzyki polskiej, który poprowadzi maestro Jerzy Maksymiuk. W programie znajdzie się Koncert wiolonczelowy napisany przez Stanisława Moryto dla Tomasza Strahla i jedna z kompozycji Jerzego Maksymiuka.

 

Bogus aw Kaczynski 982-8

W tym roku zabraknie na festiwalu Bogusława Kaczyńskiego, któremu choroba uniemożliwiła przyjazd do Buska.

–  Myślę, że publiczność zrewanżuje się panu Bogusławowi ciepłym słowem za wszystkie radości, których nam przez lata dostarczał. Na finał festiwalu przygotowaliśmy koncertową wersję „Carmen” Georgesa Bizeta z udziałem Magdaleny Idzik, Katarzyny Trylnik, Zbigniewa Maciasa, Aleksandry Olczyk i Karoliny Sikory. Orkiestrę Symfoniczną Filharmonii Śląskiej poprowadzi Tadeusz Wojciechowski a słowem koncert opatrzy Adam Czopek. I tak się ładnie składa, że „Carmen” spina klamrą festiwal: na inaugurację mamy parafrazę a na zakończenie – wersję koncertową opery.

                                                                         Dziękuję za rozmowę