Przegląd nowości

W wieku 95 lat zmarł Gian Carlo Menotti

Opublikowano: niedziela, 04, luty 2007 01:00
 
 Image

 Zmarł Gian Carlo Menotti - kompozytor, dramaturg, reżyser, scenograf, organizator życia muzycznego. Urodził się we Włoszech a działał w Stanach Zjednoczonych, był jedną z ważniejszych oso­bowości w muzyce operowej naszych czasów.

Jego opery cieszy się tak powszechną popular­nością, iż jedynie Puccini mógł rywalizować z nim co do ilości wykonań. W wieku 23 lat napi­sał swą pierwszą operę — "Amelia al balio, z librettem już własnym, lecz jeszcze w języku włoskim. Wszystkie pozostałe utwory sceniczne (24), które skomponował były pisane zawsze do własnego tekstu, ale w jezyku angielskim.

Do historii XX-wiecznej opery weszły jego najważniejsze dzieła "The Medium“,  "The Consul“, "The Telephone“.

   Był autorem pierwszej opery telewizyjnej – "Amahl and the Night Visitors“ ("Amahl i nocni goście“), napisanej na zamówienie Telewizji NBC. Ta pierwsza w historii gatunku opera telewizyjna wykonana została 24 grudnia 1951 roku i od tej pory bywała wielokrotnie powtarzana w dzień Wigilii w telewizji.

Miała także swoje liczne wykonania sceniczne, pierwsze z nich 21 lutego 1952 roku w Bloomington (Indiana), pierwsze w Europie miało natomiast miejsce we Florencji podczas festiwalu Maggio Musicale w 1953 roku.

Image

      W Polsce premiera tego przedstawienia miała miejsce 22 grudnia 1990 roku na Scenie Kameralnej im. E.Młynarskiego w Teatrze Wielkim-Operze Narodowej. Przez 40 lat kierował słynnym festiwalem w Spoletto, który stworzył w 1958 roku. 

                                                                                                   (inf. własna)